TİNY HOUSE NEDİR?
Son dönemlerde özellikle minimalizm akımıyla birlikte oldukça popülerleşen tiny house (küçük ev akımı), daha küçük evlerde, daha az masrafla, ve çevreye daha az zarar vererek yaşama fikridir. Tiny House (küçük ev) genellikle 10 metrekare ile 30 metrekare arasında, tekerlekli veya sabit olarak tasarlanan evlere verilen isimdir. Bir evden daha fazla anlam taşıyan tiny house, bir yaşam biçimi olarak kabul edilir. Tüm dünyada ilgi gören, küçük ancak daha kullanışlı bir yaşam alanı yaratmasıyla avantaj sağlayan küçük evler, farklı boyut ve şekillerde inşa edilebiliyor.

KÜÇÜK EVLERİNİ ÇEKEBİLMEK İÇİN NE TÜR BİR ARACA İHTİYACIMIZ OLACAK?
Haki Evler Tiny House ları çekerek götürebilmek için 4×4 gücünde bir arazi aracına ihtiyacınız vardır.

EVLERİMİZİ ÖZELLEŞTİREBİLİR MİYİZ?
Üretici firma olmamız sebebiyle modellerimizin iç ve dış yapısını sizin isteklerinize yönelik olarak değiştirebilir, revize edebiliriz.

Küçük Evlerini Çekebilmek İçin Ne Tür Bir Araca İhtiyacımız Olacak?
4×4 gücünde bir arazi aracına ihtiyacınız vardır.

TİNY HOUSE YASAL ŞARTLARI NELERDİR?
Trafikte seyir eden her tekerlikli araç gibi bu araçlarında belirli düzenlemeler çerçevesinde üretilmiş olması gerekiyor. Bu da tip onay belgesi olarak O1 ve O2 olmak üzere ikiye ayrılıyor. O1 Kategorisi azami ağırlığı 750 kg’yi aşmayan römorklardır. O2 kategorisi ise azami ağırlığı 750 kg üzerinde olup, 3500 kg’yi aşmayan römorklardır. Firmamız tarafınıza O1 ve O2 belgelerini uluslararası onaylı (ISO 9001-14001-TSE) olarak sağlamaktadır. O1 Kategorisi herhangi bir ruhsata tabi olmadığı için kendine özel plakası yoktur. Çekici aracın plakası bu römorkun arkasına yapıştırılır. TüvTürk muayenesine tabi değildir ve vergisi yoktur. B sınıfı araç ehliyeti ile kullanılabilir. O2 Kategorisi ise ruhsata tabidir. Kendine ait bir plakası vardır. Yılda bir kez (güvenlik açısından kontrol amaçlı) TüvTürk muayenesine tabidir. Vergisi yoktur. BE sınıfı araç ehliyeti ile kullanılabilir.

TİNY HOUSE ELEKTİRİK NASIL SAĞLANIR?
Nereye park ettiğinize bağlıdır. Şebekeden bağımsızsanız, gerekli elektriğinizi üretmek için bir jeneratöre veya güneş panellerine ihtiyacınız vardır. Bazı tiny house sahipleri elektriksiz bir hayat ile yaşarım diyebilir, ancak bu yaşam tarzından ödün veremeyenler jeneratöre veya güneş panellerine birisini seçmesi gerekir.

RUHSAT DURUMUNDA SİZİN İÇİN NELER YAPIYORUZ?
Tiny house konusunda yeterliliği olmayan firmalardan mağdur olmamanız için sizin adınıza bizler yapıyoruz. Avrupa normlarında uluslararası yetkinliğe sahip bir firma olarak üretim yapıyor ve tasarımımızı TİP ONAY BELGESİ ile teslim ediyoruz. Bu sayede ürettiğimiz projeler hakievler güvencesiyle plakalı ve ruhsatlı birer karavan olarak kara yollarına çıkmaktadır.

AĞIRLIĞI NEKADARDIR?
Tiny House ağırlıkları seçtiğiniz modelden modele farklılık gösterdiği gibi 3500 kilogram ağırlığına kadar ulaşabilmektedir.

PİS SU GİDERİ NASIL OLMAKTADIR?
Pis su gideri nerede kullanacağınıza göre farklılık göstermektedir. Kanalizasyon şebekesine yakın bir yerde lokasyonu seçmeniz halinde şebekeye bağlantı yapılabilir. Eğer uzun süreli bir lokasyonda kalacaksanız, hazır foseptik çukurları ile çözümlenebilir. Daha gezgin durumlarda, karavan, tekne gibi araçlarda olduğu gibi pis su tankları kullanılabilmektedir.